GNATOWSKI JERZY

JERZY GNATOWSKI - urodzony w 1929 r. w Łomży. / Zmarł 4 stycznia 2012r w Kazimierzu Dolnym / . Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych JERZY GNATOWSKI - urodzony w 1929 r. w Łomży. / Zmarł 4 stycznia 2012r w Kazimierzu Dolnym / . Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w późniejszych latach był wykładowcą technik malarskich i kopii. Od 1955 r. prezentuje grafiki, rysunki, akwarele, tempery i obrazy olejne.

Artysta od lat związany z Kazimierzem Dolnym nad Wisłą. Przede wszystkim maluje pejzaże, wyłącznie w plenerze. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Na swoim koncie ma ponad 80 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień a jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych..

Dlaczego i po co maluję? Żartem można by odparować - dlatego, że nie umiem grać na flecie! Niczego oprócz malarstwa nie odkrywałem tak radośnie i z tak ogromną czułością, dążąc stale do doskonalenia. Jest ono również moim zawodem, muszę więc je doskonalić, by się nie wstydzić swojej pracy, choć jej efekty nie zawsze są wymierne.

Z trudem dowodzę, że dopiero następny obraz, który namaluję, będzie rzeczywiście dobry, prawie na granicy Dzieła. Widz przeważnie nieufny przyjmuje to stwierdzenie za kamuflaż lub żart.

Maluję, wystawiam dziesiątki obrazów, a ciągle za pazuchę chowam ten najlepszy; odwieczny mistyfikator, kłamca, przewrotny iluzjonista. Prawda to, ale nie całkiem. Pozwalając sobie na odrobinę sarkazmu, twórca może zapytać, czy to rzeczywiście konieczne - to ciągłe składanie obietnicy sobie, a ludziom - obietnicy otwartości i prostoty - i może pytać nadal, czy w ogóle jest to możliwe?